Новини
Понад 500 українських медиків нині насильно утримує Росія. Серед них і цивільні, і військові медики. У День медичного працівника, 27 липня, Центр громадянських свобод спільно громадською організацією «Військові медики України» починає масштабну інформаційну та адвокаційну кампанію, місія якої — дотримання прав військовополонених внаслідок російсько-української війни медиків. Згідно з Міжнародним гуманітарним правом принижувати гідність військовополонених, катувати та знущатися з них — заборонено!
«До нас ставилися, як до собак. Не можна було до нас торкатися чи підходити. Зазвичай в таких умовах вилазять усі хронічні хвороби й у кожного вони різні. Медичних препаратів постійно не вистачало. А коли наші ліки закінчилися, нас уже зовсім не було чим лікувати», — згадує про дні у полоні військова медикиня Марʼяна Мамонова.
Російські військові чинять чергові воєнні злочини щодо медичного персоналу, який перебуває в полоні. Медики покликані рятувати життя і полегшувати страждання, натомість їх карають за те, що вони до останнього виконували свій професійний обовʼязок.
Центр громадянських свобод звертається до міжнародних медичних інституцій та організацій з проханням посилити тиск на РФ задля збереження життя до моменту звільнення з неволі тих, хто гідно ніс клятву Гіппократа і рятував життя, іноді ціною власного здоров’я та власної свободи.
Також ми закликаємо до солідарності усіх українських та іноземних медичних працівників і просимо поширити цю інформацію з закликом до відповідних інституцій і тегаючи їх у соцмережах. Текст поста українською та англійською, ілюстрації, список інституцій і тегів окремо додаємо.
Ця адвокаційно-інформаційна кампанія відбувається у межах ініціативи Центру громадянських свобод Prisoners Voice, метою якої є звільнення всіх цивільних ув’язнених, військовополонених та політв’язнів, які опинилися в неволі внаслідок російсько-української війни ще з 2014 року.
24 квітня 2023 року родини полонених військових медиків вийшли на мирну акцію – звернення до посольств країн світу з проханням допомогти врятувати їх близьких.
Вони відвідали посольства Великої Британії, Канади, Бразилії, Франції, Чехії, Польщі, Німеччини, Австрії та США. Як це було – ви можете побачити на цьому відео.
До кожного з посольств було передано наше звернення:
«Звертаємось до вас та уряду вашої держави з проханням допомогти українським військовим медикам.
Закликаємо висвітлювати факти захоплення військових медиків РФ!
Закликаємо поширити інформацію про нелюдські умови їх утримання!
Закликаємо сприяти внесенню їх до офіційних списків військовополонених!
Закликаємо вимагати надати до них доступ представникам міжнародних організацій!
Закликаємо змусити агресора звільнити з полону українських військових лікарів!
Допоможіть нам врятувати полонених військових медиків України!!!»
Ми вдячні всім представникам посольств, які вийшли назустріч родинам. Ваша підтримка дуже важлива для кожного з нас.
Також ми хочемо подякувати всім журналістам, які прийшли цього дня та допомогли висвітлити цю подію на національному та міжнародному рівнях.
Відео про акцію від журналістів 1+1
Тема полонених – дуже делікатна. Держава намагається не розголошувати всіх моментів, пов’язаних із пошуком бранців. Водночас існує думка, що саме розголос може прискорити визволення. Про те, що змушує людей оприлюднювати особисті дані своїх полонених родичів у соцмережах; яку інформацію про полонених можна публікувати, а яку не варто; про труднощі з визволенням цивільних заручників, а також чому медики є однією з найвразливіших категорій полонених, Тиждень поспілкувався з головою правління ГО «Військові медики України» Андрієм Кривцовим.
Андрій Кривцов: «Було кілька випадків, коли людину вважали загиблою, але вона повернулася з полону»
15 травня 2022 року 7 сімей військових медиків, які потрапили до полону, почали свою боротьбу за їх свободу. Зараз нас більше сотні семей. Частина медиків булі звільнена. 20 березня 2023 року ми зареєстрували ГО “Військові медики України” – організацію сімей полонених військових медиків. Головною метою Організації є забезпечення захисту прав і свобод захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, які безпосередньо брали або беруть участь у заходах із забезпечення національної оборони та здійснення відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та членів їх родин.